Najczęściej zadawane pytania trenerom personalnym (część 3)

11 marca 2021 JakTrenować.pl 0 Comments

Witajcie! Czy ta seria kiedyś się skończy?! Naszym zadniem raczej szanse są małe…
I bardzo dobrze! Cieszymy się, że możemy rozwiewać Wasze możliwości, wskazywać drogę, więc pytajcie! Zapraszam do kolejnej, trzeciej już części z naszego stałego cyklu.

Pytanie 1.  Jak zacząć ćwiczyć i się motywować?

Jednym z największych problemów powodującym, że nie zaczynamy ćwiczyć jest brak motywacji. Siedzimy na kanapie i marzymy jak moglibyśmy wyglądać gdybyśmy byli w formie. Kiedy dojdzie już do momentu, który wyznaczyliśmy sobie na rozpoczęcie ćwiczeń, nasze chęci opadają i zajmujemy się czymś innym, wygodniejszym. 

Musimy znaleźć dla siebie bodziec, który pchnie nas do tego, żebyśmy znaleźli i później utrzymali naszą motywację na stałym poziomie lub wręcz z czasem wzrastała, gdy nasze efekty będą widoczne. Zapraszam do naszego artykułu „Motywacja do treningu” , który znajdziecie na naszej stronie. Pokazujemy w nim jakie są zależności przyczynowo skutkowe bodźca i motywacji, a także w przystępny sposób omawiamy jak najlepiej postępować żeby nie stracić zapału do treningu.

Jak ćwiczyć? To obszerne zagadnienie, które warto zgłębiać cały czas, wraz ze wzrostem zaawansowania
i świadomości związanej z rozwojem naszego ciała i sylwetki, a także zmiany swojego trybu życia. Jest sporo aspektów, na które należy zwrócić uwagę jak np. oddech. Gromadź wiedzę ze sprawdzonych źródeł, pytaj swojego doświadczonego trenera. To ważne żeby ćwiczenia przyniosły efekty i nie sprawiły żebyśmy nabawili się kontuzji. 

Sporą dawkę informacji o tym jak zacząć ćwiczyć znajdziecie w naszym artykule „Jak zacząć ćwiczyć?”.

Zachęcamy do lektury!

Pytanie 2. Czy trening Full Body Workout (ogólnorozwojowy trening całego ciała) będzie odpowiedni dla osoby początkującej?

Taki trening to dobra metoda dla każdej z osób. Niezależnie czy jesteś osobą początkującą czy zaawansowaną to jedna z najlepszych metod, gdyż działa holistycznie i kompleksowo.

Jednostki treningowe zależnie od stopnia zaawansowania będą różniły się od siebie:

  • Częstotliwością wykonywania treningu,
  • Długością treningu,
  • Poziomem trudności wykonywanych ćwiczeń,
  • Ciężarem obciążeń, z którymi pracujemy,
  • Długościami wykonywanych interwałów (czas pracy/ czas odpoczynku),
  • Ilościami powtórzeń danego ćwiczenia,
  • Ilością ćwiczeń w danej serii.

Bardzo ważna jest tzw. Metoda wstępnej adaptacji. Mówi ona o tym, że należy przygotowywać swój organizm do zwiększenia intensywności treningu właśnie poprzez manipulacje wyżej wymienionymi parametrami treningu, tak żeby odczuwać zmęczenie i efekty treningu wraz ze wzrostem wytrenowania i zaawansowania.

Pytanie 3. Jak często mogę wykonywać ten sam trening? Czy potrzebuję modyfikacji tego treningu?

Cieszymy się, że to pytanie zostało do nas nadesłane. Wiemy, że sporo z Was zmaga się z tzw. monotonią treningu. Wasz trening jest często taki sam. Wykonujecie dokładnie te same ćwiczenia, a na dodatek nie czujecie, że ich wykonywanie przynosi jakikolwiek efekt.

Jeśli kładziemy nacisk na ćwiczenie np. Górnych partii mięśniowych naszego ciała, to najważniejszym jest, żeby wykonywać różne ćwiczenia. Nie zamykajmy się na jeden znany nam zestaw. Należy angażować mięśni różnymi bodźcami. Każde ćwiczenie stymuluje mięśnie do pracy w innych płaszczyznach, co pozwala rozwijać go efektywniej i szybciej. Takie zmiany ćwiczeń będą niosły za sobą większą wydajność naszego treningu. Wiadomo, że nasz trening musi zawierać sztandarowe ćwiczenia, które będą swoistą bazą do rozwoju konkretnych parii
i one będą musiały pojawiać się często w naszym planie treningowym i będziemy je modyfikowali przez zwiększanie obciążeń. Natomiast resztę ćwiczeń zmieniajmy, pracujmy holistycznie! 

Ustalcie ze swoim trenerem plan treningowy, wybierzcie razem ćwiczenia bazowe oraz pozostałe. Gdy już nie będziecie odczuwali zmęczenia przy danym ćwiczeniu, ustalcie z trenerem na jakie można je zamienić. Pamiętajcie, że ćwiczenia dobieramy też pod kątem możliwości fizykalnych naszego ciała. Nie każdy jest w stanie zrobić wszystkie ćwiczenia, ze względu na dysfunkcje swojego ciała. 

Pytanie 4. Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed ćwiczeniami siłowymi?

Gdy jesteśmy pasjonatami treningów siłowych, kulturystycznych, musimy pamiętać o tym, żeby podczas rozgrzewki nie zmęczyć swoich mięśni. W przeciwnym razie stracą one swoje możliwości siłowe.

Warto w treningu siłowym pamiętać o tym, że zanim wejdziemy w danym ćwiczeniu na obciążenie docelowe, żeby zrobić dwie lub trzy serie rozgrzewkowe danego ćwiczenia. Pozwoli nam to dogrzać potrzebne w danym ćwiczeniu partie mięśniowe. Dodatkowym atutem serii rozgrzewkowych na mniejszym obciążeniu jest obudzenie tzw. Pamięci mięśniowej, dzięki której przypomnimy sobie dane ćwiczenie i mamy możliwość skorygowania techniki jego wykonywania, zanim ewentualnie zrobimy sobie krzywdę na dużym obciążeniu.

Pytanie 5. Czy tłuszcz zamienia się w mięśnie?

Tkanki tłuszczowej nie da się zamienić w mięśnie! Nie da się! Możemy ją tylko i wyłącznie zredukować.
Jak już wielokrotnie wspominaliśmy żeby zredukować tłuszcz potrzebna jest nam dieta z ujemnym bilansem kalorycznym, dobrze dobrany plan treningowy i konsekwencja w jego realizacji.
Żeby zbudować mięśnie musimy w diecie mieć lekko dodatni bilans kaloryczny, odpowiednią ilość białka dostarczanego do organizmu oraz sukcesywnym dodawaniu obciążeń treningowych. Takie działanie nazywamy rekompozycją sylwetki.Dla osób zaawansowanych osiągnięcie stanu jednoczesnego spalania tkanki tłuszczowej
i budowy mięśni jest bardzo trudne do osiągnięcia, lecz dla osób początkujących jest to dość powszechne zjawisko. Lecz jest ono możliwe do osiągnięcia tylko i wyłącznie pod okiem fachowców, którzy postawią nam konkretne drogowskazy żywieniowe i treningowe.

Pytanie 6. Chcę zacząć biegać. Od czego mam zacząć?

Bieganie to najpopularniejsza forma treningu po jaką sięgają na początku swojej drogi, osoby chcące zredukować swoją masę, w szczególności tkankę tłuszczową. Widok osoby ubranej w dres biegającej w lecie po naszych osiedlach, parkach czy ścieżkach rowerowych jest nadal dość powszechny.

W zależności od naszego stanu zdrowia mamy kilka dróg, którymi możemy dosłownie pójść.

Jeśli borykamy się z nadwagą, a co za tym idzie nasze kolana są bardzo obciążone, zalecamy zacząć treningi od marszów. Z biegiem czasu przejdźmy do marszobiegów, a później do biegów w przyswajalnym dla naszych organizmów biegu.

Dystans również jest ważny. Nie chcemy „zajechać” naszego organizmu. Zaczynajmy od krótkich dystansów.
Nie rzucajmy się na start do dystansu 5 lub 10 kilometrów. Sukcesywnie zwiększajmy dystans wraz ze wzrostem naszej wydolności.

Ważnym aspektem jest również nasze obuwie. Zadbajmy o takie, które będzie wygodne, najlepiej gdy jest ono dedykowane do biegania. Zapewnią one nam odpowiedni komfort treningu i zapobiegną powstawaniu np. odcisków lub drobnych kontuzji powstałych na skutek pracy stopy podczas biegu na różnych nawierzchniach.
Obuwie dedykowane jest specjalnie przystosowane do współpracy z naszą stopą. 

Zbliża się wiosna, więc niedługo będziemy mogli obserwować wysyp biegaczy. Może to właśnie jest dobry pomysł na motywację dla Ciebie? Znajdź znajomego, z którym będziesz mogła/ mógł wyjść pobiegać. Spędzajcie aktywnie czas, trenujcie, rozwijajcie się i bądźcie razem z nami na jaktrenować.pl.

Leave a Reply:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.